وب سایت رسمی عباس امیرانتظام

Abbas Amirentezam Official Website

حق شناسی یک هموطن

خانم حنا مخملباف جایزه پر ارزش و افتخارآفرین خودشان را به من اهدا کردند، من از حق شناسی و وطن پرستی ایشان سپاسگزاری می کنم و مکاتبات انجام شده ما به شرح زیر است...
عباس امیرانتظام

دوشنبه ۲ آذر ۱۳۸۸
بیست و پنجمین جایزه بین المللی حنا مخلمباف برای امیرانتظام
قدردانی از آن که 25 سال زندان بود

فیلم "روزهای سبز" حنا مخملباف برنده جایزه ویژه فستیوال "زنان جهان" آلمان شد و کارگردان، جایزه اش را که بیست و پنجمین جایزه این فیلمساز 21 ساله است به پاس مقاومت عباس امیرانتظام در بیست و پنج سال زندان به وی تقدیم داشت.
 
وی هنگام دریافت جایزه گفت: "من 21 سال دارم و چهار سال دیگر 25 ساله می شوم. چرا در مورد عدد 25 حرف می زنم؟ نمی دانم، عدد 25 برای شما آیا معنایی دارد؟ شاید بعضی از شماها را به یاد سن تان بیندازد. اما عدد 25 برای من این معنا را دارد که این 25مین جایزه بین المللی است که می گیرم. ولی برای بعضی ها عدد 25 معنای 25 سال زندان در حکومت جمهوری اسلامی را دارد. "
 
حنا مخملباف افزود: "می خواهم این جایزه را با عشق و احترام کامل به «امیر انتظام» تقدیم کنم که 25 سال بی گناه در زندان های جمهوری اسلامی مقاومت کرد، یعنی بیشتر از عمر من. و اگر امروز من و نسل من می توانیم آزادی را فریاد بزنیم به خاطر وجود کسانی چون امیر انتظام است، که 25 سال در زندان های جمهوری اسلامی مقاومت کردند."
عباس امیرانتظام دانش آموخته مهندسی و آزادی خواه ایرانی با پیروزی انقلاب ایران توسط مهندس مهدی بازرگان نخست وزیر موقت دعوت به کار شد و سخنگویی دولت و معاونت نخست وزیر را به عهده گرفت. وی که در جریان تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی می کوشید تا این قانون بدون ولایت فقیه به تصویب برسد با مخالفت تندروها سرانجام برکنار و به سفارت ایران در کشورهای اسکاندویناوی منصوب شد و در این حال فعالیت های سیاسی خود را رها نکرد.
 
به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان گیری پنجاه آمریکایی که برای سی سال زندگی ایرانیان را تحت تاثیر قرار داد، عباس امیرانتظام به تهران فراخوانده و بلافاصله دستگیر شد و به اعدام محکوم گردید . دادگاه وی را به جاسوسی برای آمریکا متهم کرد که حاصل آن 25 سال زندان بود. امیرانتظام هم اینک برای معالجه بیماری ناشی از حبس طولانی مدت خود در مرخصی استعلاجی از زندان به سر می برد. این مرخصی تاکنون دو بار تمدید شده است.

 

 

سرکار خانم حنا مخملباف،

بسیار خوشوقتم که یکی از هموطنانم، با استعداد فطری خود در فن کارگردانی و تهیه فیلم برنده جایزه بین المللی شده است. این نشانه از استعداد و توانائی این ملت بزرگ و تاریخی است ، آن را به شما تبریک می گویم.
تعدادی از کارهای شما و پدر هنرمند و وطن پرست شما را دیده و تحسین کرده ام.
من به وجود شما و افرادی که با خلاقیت های خود نام پرافتخار ایران را در جهان طنین انداز می‌کنند افتخار می کنم و به امید روزی هستم که وطن عزیزمان آزاد و مردم آزاده ایران بتوانند در کنار هم به ساخت ایران نوین بپردازنند.
دخترم ، از اینکه با حق شناسی خود جایزه پرافتخار خودتان را به من هدیه کرده اید بسیار سپاسگزارم. اکنون که این نامه را می نویسم سی سال است که در زندانم آن هم به دلیل خدمتگذاری و تهیه " طرح انحلال مجلس خبرگان" که دولت موقت با اکثریت مطلق آرا آن را تصویب کرد ولی آقای خمینی آن را وتو و مانع انجام آن شد.
هدف من از تهیه آن طرح قانونی این بود که حکومت دینی بر سر کار نیاید و خاطره تلخ تاریخ حکومت تفتیش عقاید را که در سال های (1000 تا 1300 میلادی) به مدت سه قرن و فجایعی که در آن زمان انجام گرفت تکرار نشود.
پس از اینکه زعمای حکومت دینی فهمیدند که تهیه کننده طرح من هستم ، مرا متهم به جاسوسی برای امریکا کردند. ولی من ، این سال ها را باافتخار در زندان گذراندم و هرگز تسلیم به قبول اتهام نشدم و به شدت آن را رد کردم.
دخترم در حال حاضر هنوز زندانی هستم و با استفاده از مرخصی استعلاجی در منزل به مداوای خودم مشغولم و دائماً به فکر ایران و هموطنانم هستم که اسیر این نظام دینی شده اند.
من آرزوی موفقیت های بیشتری را برای شما و پدرتان دارم و امیدوارم روزی در ایران شما عزیزان را در آغوش گیرم.
سایت من به قرار زیر است :     http://www.iran-amirentezam.com
به امید آزادی ایران
پاينده باد ايران ، پر رهرو باد راه پويندگان راه آزادی و عدالت
با احترام
عباس امیرانتظام
تهران :4 آذرماه 1388

 

 

حنا مخملباف
4 آذر 1388 آقای امیر انتظام بزرگ سلام

بزرگترین جایزه عمرم نامه شما به من بود و هنوز بعد از 3بار خواندنش باز هم تپش قلب می گیرم و باورم نمی شود...
روزی که این جایزه را به شما تقدیم می کردم فکر نمی کردم حتی خبرش به گوش شما برسد و یا حتی شما را خوشحال کند و اما الان...
از وقتی خیلی کوچک بودیم پدرم نام شما را به عنوان یکی از معدود قهرمانان ایران می آوردند و داستان شما را برای ما می گفتند و می گفتند و باز تکرار می کردند تا انسانیت و مردانگی را از شما بیاموزیم. اگر من و نسل
من امروز آزادی را فریاد می زنیم و به خیابان ها در پی آزادی می آییم نتیجه 30سال مقاومت "امیر انتظام" هاست.

درست است که نمی دانم حس ستودنی کسی که 30 سال به خاطر آزادی مردم و وطن در حبس بوده چیست، اما می دانم که احساس مردم به کسی که 30 سال برای آزادی آن ها در بند بوده  جز احترام و ستایش نیست.
آنها که شما را در بند کشیدند ندانستند بال های افکار شما در پروازند. آن ها که پای شما را به زنجیر کشیدند ندانستند که جان و روح شما در مرتفع ترین ارتفاعات در پرواز است.

هنوز باورم نمی شود که من از قهرمان کشورم نامه ای دریافت کرده ام.

با عشق
حنا