وب سایت رسمی عباس امیرانتظام

Abbas Amirentezam Official Website

 
جناب آقاى دكتر محمد خاتمى
رياست جمهورى محترم ايران
 
موضوع: ۱-كارخانجات خودروسازى
          ۲- متروىتهران
          ۳- فروش آب شيرين به كويت  

 

 

احتراماً, خوشحالم كه با وجود همه موانع در دور دوم رياست جمهوري موفق شديد تا رسالت تاريخى خودتان را در انجام اصلاحات و هدايت كشور به طرف دمكراسى انجام دهيد. از همان دور اول كه كانديدا شديد مطمئن بودم كه بدون اصلاحات توسط فردى با خصوصيات و باور هاى جنابعالى, امكان رسيدن به آزادى و دمكراسى براي ملت ايران غير ممكن است. اينك شما موانع بسيارى را پشت سر گذاشته ايد و من ترديد ندارم كه با حمايت صميمانه و خالصانه ملت  فهيم و بزرگوار ايران و شرايط مساعد جهانى پيروز خواهيد شد. با توجه به حوادث سياسى منطقه خاور ميانه, به احتمال بسيار زياد پس از صلح خاورميانه و ايجاد آرامش در منطقه, كل خاور ميانه با جمعيت سيصد و سى ميليون نفر, به طرف سازندگى خواهد رفت تا ويرانى ها و عقب افتادگى هاى پنجاه سال گذشته ترميم شود, همچنان كه پس از جنگ جهانى دوم در اروپا و آسيا انجام گرفت و اروپاى امروزى و ژاپن را با اجراى طرح مارشال به وجود آورد. درايران از دوران رژيم سلطنتى, صنعت خودرو سازى پايه گذارى شد كه به صورت مونتاژ بود ومتاسفانه در بيست وسه سال گذشته نيز به همان شكل باقى ماند, با اين تفاوت كه تعداد كارخانجات ورشكسته بيشترى از اروپا و آسيا, مانند Daewoo از كره جنوبى و Rover از انگلستان خريداري و نصب شد, بدون آنكه اجرا كنندگان پروژه خودرو سازي كوچكترين فكرى براى ايجاد و بنيان صنعت واقعى را در ايران كرده باشند. صنعت خودرو سازى فعلى ما داراي فن آوري در طراحي, محاسبه, ساخت و برنامه ريزى رقابتى در داخل و نه به فكر بالا بردن كيفيت و رسيدن به استاندارد علمى قابل قبول براى ورود به بازار جهانى است. توسعه اين صنعت با همين مشخصات و شرايط به هدر دادن ثروت عظيمى از كشور است. به دليل وسعت سرمايه گذارى روى صنعت خودروسازى و وسعت خاور ميانه, ما براي بالا بردن كيفيت و وارد شدن در فن آورى واقعى خودروسازى و  و بالا خره بازاريابى در خارج از ايران, دستيابى به قسمتى از بازار جهانى, بايستى با كارخانجات بزرگ و معروف جهان شريك شويم. امروزه در اروپا, كارخانجات مرسدس بنز- ولوو- فولكس واگن و ... و در ژاپن كارخانجات: تويوتا- ميتسوبيشى و هوندا و ... داراى بهترين دانش خودروسازى در جهانند. جناب آقاى خاتمى, آنچه را كه باعث نوشتن اين نامه از زندان اوين شد, حساسيت زمان حاضر براى انجام كارهاى مثبت و سازنده و مفيد است كه در حال حاضر به صورت خلاصه به سه پيشنهاد زير قناعت مى نمايم.


پيشنهاد اول:كارخانجات خودروسازى

پيشنهاد اينجانب اين است كه به جاى مونتاژ ناقص خودروها در ايران, با فروش نزديك به نصف سهام (طبق رعايت قانون تجارت جهانى و حفظ منافع حداكثر ملت ايران) كارخانجات خودرو سازى ايران به كارخانجلت فوق, در شركتهاى فرا مليتى فوق ادغام شويم, تا در شبكه توليد جهانى اين غولهاى صنعتى حضور پيدا كنيم و از ابتداى مطالعه- تهيه طرح- محاسبه- تحقيقات- ساخت- آزمايشات مربوطه- بازار يابى و فروش- تعمير و نگهداري- آموزش تكنيسين هاى مربوطه و توليد قطعات يدكى طبق استانداردهاى جهانى, همپاي دانش فنى روز جلو برويم و بازار خاور ميانه را در اختيار بگيريم. امروزه در ايران كارخانجات : ايران خودرو- سايپا- بهمن- مازندران و خودروسازى كيش و ... وجود دارند كه مى توانند در شركتهاى : بنز- ولوو- فولكس واگن- تويوتا- هوندا- ميتسوبيشى و ... يك قدم بزرگ در اين در اين صنعت بردارند, قبل از اينكه رانت خواران و پول پرستان و ... اين صنعت و اين ثروت عظيم را مطابق با خواسته هاى اهريمنى خودشان نابود كنند و فرصت از دست برود.


پيشنهاد دوم:تكميل متروى تهران

جناب آقاى خاتمى, جنابعالى مىدانيد كه كشور فرانسه از نظر اطلاعات علمى و تجربيات فنى در طراحى ساخت و نگهدارى مترو از پيشرفته ترين كشور هاى صنعتى جهان است و رژيم گذشته براى ايجاد متروى تهران با آن كشور قرارداد بسته بود كه متاسفانه به دلايلى كه نمى دانم, آن قرارداد فسخ و با كشور در حال رشد صنعتى چين قرارداد بسته شد. حتماً اطلاع داريد كه اداره كنندگان دلسوز چينى, احداث پروژه متروى شانگهاى را به كشور فرانسه واگذار كرده اند. اينك پس از۲۳ سال و پس از صرف چند برابر هزينه واقعى فقط يك خط مترو كار مىكند و اداره آن در چنگال رانت خواران۲۳ سال گذشته است. پيشنهاد صريح و روشن اينجانب اينست كه با اختيارات جديد پس از پيروزي در انتخابات رياست جمهورى, دست عوامل فرصت طلب را از متروى تهران قطع و قرار داد با چين را فسخ و حتى با پرداخت خسارت به چين, قرارداد جديدى را با كشور فرانسه منعقد و با صرف درصد كوچكى از ذخائر ارزى كشور, كار متروى تهران را در مدت كوتاهى به پايان ببريد و با اين كار به سلامت ميليون ها مردم ساكن تهران كمك كنيد. راه اندازى مترو از بار ترافيك سطح  شهر به شدت خواهد كاست و اعصاب فرسوده استفاده كنندگان و سائط نقليه عمومى شهرى را تقويت مى نمايد و آلودگى هواى شهر تهران را به حداقل مى رساند.


پيشنهاد سوم:فروش آب شيرين به كويت

جناب آقاى خاتمى, چند ماهى است كه روزنامه ها خبر از فروش آب شيرين سد كارون به مقدار ۲۸,۰۰۰,۰۰۰ ليتر در روز به كشور كويت, با لوله اى به  قطر دو متر را مى دهند كه احتمالاً قرار داد آن انجام شده و انجام كار لوله كشى با كمك يك شركت انگليسى در دست اقدام است. جناب آقاى رئيس جمهور, اينجانب بدليل زندانى بودن و عدم دسترسى به جزئيات مسئله از كم و كيف آن اطلاعاتى ندارم, ولى آنچه درباره فروش آب مى دانم و احساس مى كنم برايتان مى نويسم تا از برنامه اى كه صد در صد به زيان ملت ايران است به شما توجه دهم. ايران كشورى خشك و همانطور كه خود جنابعالى بهتر از هر كس ديگرى مي دانيد, در چندين سال گذشته بدليل كم آبى, ميليو نها و يا ميليارد ها دلار از نظر كشاورزى و از دست دادن احشام به مردم ايران خسارت وارد شده و هيچ دليلى نمى تواند اين كار غير ملى را براى ملت ايران توجيه نمايد.براى آگاهى جنابعالى به اطلاع مى رسانم كه دولت آمريكا براي آبيارى جنوب ايالت كاليفرنيا بنام Death Valley (دره مرگ) كه آب و هوايى شبيه جنوب ايران دارد و گرم و سوزان است, لوله آبى را از شمال كانادا به قطر بيش از دو متر و به طول بيش از شش هزار كيلومتر به آن منطقه كشيده و آن منطقه جهنمى را به يك سرزمين سبز و حاصل خيز تبديل كرده است. بنابراين پيشنهاد روشن اينجانب به عنوان يك ايرانى شرافتمند و وطن دوست اين است: آب مازاد بر احتياج خوزستان را به استانهاى : فارس- بوشهر- سيستان و بلوچستان و ... منتقل نمائيد و با سيستم آبيارى قطره اى با پروژه هاى مطالعه شده , اين سرزمينهاى حاصل خيز ولى خشك ايران را سبز و حاصل خيز نمائيد. براى تهيه طرح و اجراى آن, وزارت نيرو- سازمان برنامه, هزاران متخصص در اختيار دارند. اميدوارم جنابعالى به پيشنهاد اينجانب توجه فرموده و دعاى خير ميليونها مردم بى پناه اين كشور را براى كارهاى خودتان به همراه داشته باشيد. جناب آقاى خاتمى, كشور كويت داراى درآمد سرانه نزديك به سىهزار دلار است و مىتواند با صرف چند ميليارد دلار دستگاه هاى آب شيرين كن تهيه و استفاده نمايد و و يا مانند امارات متحده عربى با كمك فنى ژاپن از آب شيرين كف خليج فارس استفاده نمايد, ولى ملت نجيب ايران كه درآمد سرانه دوهزار دلارى سال ۱۳۵۷ او پس از ۲۳ سال به درآمدى در حدود پانصد دلارتبديل شده و هر سال ميليارد ها دلار خسارت بى آبى را مى دهد استحقاق چنين جفا و ظلم مضاعفى را ندارد. جناب آقاى رئيس جمهور, اميدوارم وقت خواندن - فكر كردن و انجام اين پيشنهادات ملى را داشته باشيد و نام نيكى از خود در تاريخ بجاى گذاريد. در صورت احتياج , طرحهاى تفضيلى جهت پيشنهادات فوق را تقديم خواهم كرد.

 

با تقديم بهترين آرزوهابراى سلامت و توفيق جنابعالى
عباس اميرانتظام
زندان اوين-۲۴تير۱۳۸۰